Παρασκευή 29 Μαρτίου 2013

Προκρίθηκε στους «8» της Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός

Μία αγωνιστική πριν πέσει η αυλαία της φάσης του «Τοπ-16» της Ευρωλίγκα, ο Παναθηναϊκός σφράγισε την πρόκριση τους στους «8» της διοργάνωσης με τη νίκη του στη Γερμανία επί της Μπάμπεργκ με 82-60. Στη τελευταία αγωνιστική αν οι «πράσινοι» νικήσουν την ΤΣΣΚΑ στο ΟΑΚΑ τότε μπορούν να διεκδικήσουν και το πλεονέκτημα έδρας στην επόμενη φάση. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ήταν ο Γιόνας Ματσιούλις με 24 πόντους.
Ο Παναθηναϊκός έδειξε από πολύ νωρίς την πρόθεση του να «καθαρίσει» τον αγώνα κα να μην αφήσει την Μπάμπεργκ να κάνει την πρώτη της νίκη στο Τοπ-16. Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη παίζοντας πολύ καλή άμυνα και με πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση ( 5/9δ, 5/9τρ.) πήρε γρήγορα διαφορά 10 πόντων . Και στην δεύτερη περίοδο όμως οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με τον Διαμαντίδη να συνεργάζεται άψογα με τους Γκιστ και Λασμέ που δεν είχαν κανένα πρόβλημα να τελειώσουν με θεαματικό τρόπο τις ασίστ του αρχηγού τους. Κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με το σημαντικό προβάδισμα των 15 πόντων. Στην τρίτη περίοδο η Μπάμπεργκ ανέβασε την απόδοση της αλλά ο Παναθηναϊκός διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και ανέβασε την διαφορά στους 18 (41-59 στο 30΄). Στο διαδικαστικό τέταρτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» συνδύασε θέαμα με ουσία με «μπροστάρη τον Ματσιούλις που πέτυχε 5/5 τρίποντα (ο Λιθουανός είχε 6/7 συνολικά) σε διάστημα 3,5 λεπτών.
Δεκάλεπτα: 16-26, 27-42, 41-59, 60-82
Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Νάχμπαρ 14(1), Τάντα 4, Σμιντ, Νέουμαν 2, Φορντ 11(1), Γιάκομπσεν 8(2), Μάσεϊ, Γκαβέλ, Ζίρμπες, Ότζιλβι 9, Γουόλς 12.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 5(1), Ματσιούλις 24(6), Ούκιτς 4, Λάσμε 11, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 8(2), Γκιστ 11(1), Μπανκς 3(1), Ξανθόπουλος 4, Γιαννόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 10.